Artykuł sponsorowany

Metody diagnozowania zaburzeń słuchu: badanie ABR?

Metody diagnozowania zaburzeń słuchu: badanie ABR?

Zaburzenia słuchu mogą stanowić poważne ograniczenie w codziennym funkcjonowaniu, wpływając na jakość życia oraz relacje z innymi ludźmi. Dlatego tak ważne jest szybkie i precyzyjne rozpoznanie ewentualnych problemów ze słuchem, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania terapeutyczne. Jedną z najbardziej zaawansowanych i skutecznych metod diagnozowania zaburzeń słuchu jest badanie ABR, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność w Polsce. 

Czym jest badanie ABR i jak przebiega?

Badanie ABR, zwane również audiometrią pnia mózgu, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę funkcjonowania układu słuchowego na poziomie pnia mózgu. Jest to możliwe dzięki rejestrowaniu fal elektrycznych generowanych przez nerw słuchowy oraz struktury pnia mózgu podczas przetwarzania dźwięków. Badanie polega na umieszczeniu elektrod na skórze głowy pacjenta, które rejestrują aktywność elektryczną mózgu w odpowiedzi na bodźcie dźwiękowe podawane za pomocą słuchawek.

Badanie ABR jest bezbolesne, nie wymaga stosowania żadnych środków farmakologicznych ani specjalnego przygotowania pacjenta. Może być wykonywane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, w tym u noworodków. W przypadku małych dzieci, które mają trudności z utrzymaniem spokoju podczas badania, może być stosowany krótkotrwały środek uspokajający.

Zastosowanie badania ABR w diagnostyce zaburzeń słuchu

Badanie ABR znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce różnych zaburzeń słuchu. Jest szczególnie przydatne w przypadkach, gdy inne metody badawcze, takie jak audiometria tonalna czy otoemisja akustyczna, nie dają jednoznacznych wyników lub są niewykonalne ze względu na wiek pacjenta lub jego stan zdrowia.

Główne zastosowania badania ABR to między innymi diagnoza niedosłuchu u noworodków i małych dzieci, ocena funkcjonowania nerwu słuchowego oraz identyfikacja ewentualnych uszkodzeń struktur pnia mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięków. Badanie ABR może być również wykorzystywane do monitorowania efektów leczenia zaburzeń słuchu oraz do określania progów słyszenia pacjenta w przypadku niedostępności innych metod audiometrycznych.

Badanie ABR w Kościerzynie - gdzie można je wykonać

W ostatnich latach badanie ABR zyskało na popularności również w Polsce, a liczba placówek oferujących to badanie stale rośnie. Badanie ABR w Kościerzynie można wykonać w niektórych ośrodkach diagnostycznych oraz przychodniach specjalistycznych. Warto jednak pamiętać, że ze względu na specyfikę tego badania oraz konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu i kwalifikacji personelu, nie wszystkie placówki mogą gwarantować najwyższą jakość usług.

Aby znaleźć odpowiednią placówkę oferującą badanie ABR, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub audiologiem, którzy mogą polecić sprawdzone miejsca. Można również poszukać informacji na temat dostępnych ośrodków w internecie, sprawdzając opinie innych pacjentów oraz porównując oferty różnych placówek.